Bieszczadzka Kolejka Leśna z Cisnej

Będąc w Cisnej, nie sposób nie skorzystać z atrakcji w postaci przejażdżki Bieszczadzką Kolejką Leśną. Trasa kolejki nie jest ani długa, ani wyszukana, ale ciekawa sama w sobie. Otóż pociąg kursuje na dwóch liniach: Cisna – Balnica oraz Cisna – Przysłup. A będąc bardziej drobiazgowym, miejsce startu kolejki to Majdan – malutka osada usytuowana około 2 km od Cisnej.

Przejazd na trasie Cisna (Majdan) – Balnica trwa około 45 minut, natomiast na trasie Cisna (Majdan) – Przysłup nieco ponad godzinę. Zdania na temat wyższości jednej trasy nad drugą są podzielone. Trasa do Balnicy [więcej: Wikipedia] prowadzi przez tzw. „dzikie Bieszczady”, czyli ciuchcia wjeżdża w lasy, gdzie można całą piersią chłonąć ich zapach. Trasa Cisna – Przysłup to bardziej trasa widokowa, podczas której turyści mogą podziwiać połoniny. Zarówno na jednej, jak i drugiej stacji końcowej przewidziana jest 1,5-godzinna przerwa, podczas której turyści mogą zasmakować w potrawach serwowanych im przez oczekujących na ich przyjazd miejscowych. Smak potraw przesiąkniętych dymem z ogniska na długo pozostaje w pamięci.

Sama ciuchcia liczy sobie ponad 100 lat. Pierwszy raz wjechała na tory w Majdanie w 1989 roku. Przejażdżka zabytkowym wagonikiem przenosi nas zatem niejako w inną epokę. Dymiący parowóz, drewniane wagoniki z ławkami zamiast zamszowych siedzeń… do tego górska trasa, podczas której można poczuć zapach otaczającego nas lasu, a nawet dojrzeć gdzieniegdzie przemykającą w popłochu sarnę – to wszystko tworzy niesamowity klimat, który sprawia, że chce się w to miejsce wracać.

Dodatkową atrakcją jest malutkie, klimatyczne muzeum Bieszczadzkiej Kolejki, które możemy podziwiać na stacji kolejowej w Majdanie. Zgromadzono w nim pamiątki z ponad 100 lat: bilety kolejowe, stroje pracowników kolei, znaki sygnalizacyjne, tablice z nazwami stacji. W maleńkiej zajezdni można też zobaczyć stare wagony, parowozy wystawione w tym momencie jako eksponaty.

Wybierając się w Bieszczady [pisaliśmy o tym przy okazji Uherzec Mineralnych], warto zadbać o wygodne noclegi [tu: meteor]. Cisna to bardzo popularny kierunek dla podróżujących. Choć wieś jest niewielka, to posiada dość dobrze rozwiniętą bazę noclegową: kilka pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych, a nawet drewniane domki letniskowe, są coraz bardziej doceniane przez podróżnych. Z uwagi jednak na znaczną liczbę podróżnych w lecie oraz podczas polskiej złotej jesieni, warto dokonać rezerwacji z wyprzedzeniem.

3 thoughts on “Bieszczadzka Kolejka Leśna z Cisnej

  1. Gratuluję gustu maturalnej grupie, ponieważ Bieszczady to piękny region, kolejka to szczególne miejsce, chyba każdemu przypadnie do gustu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *