Budowle sakralne oraz zamki i pałace w Przemyślu

Przemyśl jest położony w województwie podkarpackim, przy granicy z Ukrainą. Jest to piękne miasto, którego bogata architektura i atrakcje turystyczne co roku przyciągają wielu zwiedzających z kraju i z zagranicy. Rozbudowana baza noclegowa [dostępna pod adresem: https://meteor-turystyka.pl/] i gastronomiczna dodatkowo sprzyjają rozwojowi turystyki. Noclegi na dłuższy pobyt watro jednak zamówić wcześniej. Można to zrobić, wpisując w wyszukiwarkę internetowa frazę: noclegi Przemyśl.

Będąc w Przemyślu warto zobaczyć tutejsze piękne zamki i pałace. Jednym z najbardziej znanych jest Zamek Kazimierzowski, który powstał w 1340 roku na Wzgórzu Kazimierzowskim. Jest to piękna budowla w stylu gotyckim. Trochę młodszy jest Pałac Lubomirskich wybudowany w latach 1885–1887. Obecnie jest siedzibą Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej, a spichlerz został przebudowany na bibliotekę. Pałac Biskupów Greckokatolickich powstał w latach 1898–1900. Po drugiej wojnie światowej budynek został przejęty przez Skarb Państwa, a następnie zwrócony Kurii Greckokatolickiej. Warto również zobaczyć Dworek Stanisława Orzechowskiego i Pałac Biskupów Rzymskokatolickich.

Najsłynniejszym budynkiem sakralnym w Przemyślu jest Kościół archikatedralny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Jana Chrzciciela. Budowę kościoła rozpoczęto w 1460 roku, a zakończono niemal 100 lat później w 1559 roku. Jest to bardzo okazała budowla w stylu barokowym, z bardzo bogatym wystrojem wnętrza. Kolejnym znanym kościołem w Przemyślu jest Kościół Świętej Marii Magdaleny, wybudowany w stylu rokokowym w latach 1754–1780. Klasztor Karmelitów bosych to XVII-wieczna budowla późnorenesansowa. Wśród wielu kościołów w Przemyślu na pewno warto zobaczyć jeszcze Kościół Świętego Antoniego Paderewskiego, Kościół Świętego Józefa, Kościół Świętego Jana i Kościół Trójcy Przenajświętszej.

Najsłynniejsza jest cerkiew i klasztor pod wezwaniem matki Bożej Bolesnej, powstała w 1913 roku oraz cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zbudowana w 1880 roku. W Przemyślu znajduje się również cerkiew prawosławna Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy. W mieście znajdują się tez dwie synagogi: Nowa Synagoga i Synagoga Zasańska. Niegdyś było ich jeszcze trzy: Najstarsza Synagoga, Synagoga Tempel i Stara Synagoga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *