Krwawa historia Twierdzy Kłodzkiej

Pewne miejsce w Kłodzku zasługuje na szczególną uwagę, zarówno historyków jak i zwykłych turystów. Miejsce to niewątpliwie ma długą i krwawą historię począwszy od 981 roku, czyli praktycznie od pierwszych wzmianek o mieście. Wtedy jednak Twierdza Kłodzka była drewniana i parę lat później została spalona. A więc po kolei.

Fani „Czterech pancernych i psa” zapewne znają twierdzę Kłodzko. To tutaj został nagrany finalny odcinek tego serialu. Chyba nie będzie przesadą powiedzenie, że twierdza ta jest największą chlubą miasta. Odgrywała niezwykle ważną rolę w przeszłości, a teraz grupa ludzi dba o to, żeby nie zostało to zapomniane. Twierdza nie jest mała, bo zajmuje aż 30 hektarów. Od czasu powstania twierdza była wielokrotnie zmieniana – budowana, palona, stawiana od nowa, potem rozbudowywana, niszczona, oddana i odzyskana – jej historia jest naprawdę krwawa, a żeby ją w pełni opowiedzieć trzeba wiele czasu.

W skrócie jednak można powiedzieć, że po odbudowie twierdzy po pożarze w 1300 roku stała się ona zamkiem mieszkalnym. Do 1622 rozrastała się, była rozbudowywana i umacniana. To były lata jej świetności. Jednak w 1622 roku przez wojska cesarskie zamek legł w gruzach. Musiało minąć 70 lat, żeby twierdza z powrotem stanęła na nogi. Wiele władców miało wkład w wygląd twierdzy. Kolejne zmiany dokonały się po wojnie siedmioletniej. Prusacy włożyli swój wkład w rozbudowę. Dzięki ich umocnieniom i poprawkom twierdza była solidna, co przydało się w XIX wieku, kiedy zaszła konieczność obrony Śląska, a Kłodzko było głównym centrum dowodzenia.

Jeszcze do 1945 roku Twierdza pełniła funkcję więzienia. Mury trzymały w zamknięciu między innymi powstańców z powstania styczniowego oraz jeńców wojennych. Jednak przebywali tam także zwykli ludzie tacy jak księża, adwokaci czy mieszkańcy, którzy ośmielili się protestować przeciwko podwyżce ceny mąki. Było to więzienie o zaostrzonym rygorze, z którego tylko nielicznym udało się uciec. Ostatecznie dopiero w 1960 roku twierdzę uznano za zabytek. Od tego czasu jest udostępniona turystom.

Cały czas twierdza jest poddawana renowacji. Wiele stowarzyszeń wspiera finansowo renowację tego obiektu – wiele znaczy on dla mieszkańców miasta, o czym świadczą liczne coroczne imprezy na przykład Dni Twierdzy Kłodzkiej czy Jarmark Forteczny. Oczywiście obiekt można zwiedzać, co jest niezapomnianym przeżyciem – zawodowi przewodnicy potrafią wczuć się w tamte klimaty podczas oprowadzania po podziemiach. Warto wybrać się do Kłodzka na dłużej, aby mieć czas do zwiedzenia wszystkich interesujących nas atrakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *