Sudety – kraina z zamków słynąca

Sudety to ciekawy łańcuch górski, rozciągający się od południowo–zachodniej części Polski, aż po tereny północnych Czech. Pasmo to dzieli się na wschodnie, zachodnie i środkowe. Co roku wielu turystów przyjeżdża tutaj aby spędzić swój urlop, wakacje albo wolny weekend. W wyborze tych stron jako odpowiedniego do wypoczynku miejsca sprzyja baza noclegowa jaką Sudety dysponują, stosunkowo tanie noclegi o wysokim standardzie, a także dogodny dojazd. Można je znaleźć i przejrzeć całą propozycję pod linkiem: .

Sudety Środkowe nie są aż tak wysokie jak zachodnie i wschodnie ale za to są lepiej zagospodarowane. Atrakcyjne dla turystów lubiących piesze wędrówki są głównie Góry Wałbrzyskie, Kamienne, Sowie, Bardzkie, Stołowe, Bystrzyckie oraz cała Kotlina Kłodzka. Góry Wałbrzyskie ze stokami pokrytymi gęstymi lasami to raj dla grzybiarzy. Całe Sudety Środkowe mają bardzo dobrze rozwiniętą sieć rzek. Patrząc na Sudety z lotu ptaka ma się wrażenie jest to mozaika składająca się z przeróżnych krajobrazów, siedlisk, łąk, lasów, torfowisk i rzek. W celu ochrony tych urokliwych zakątków całe wzniesienia zostały objęte kompleksową ochroną. Na ich obszarze utworzony został Park Narodowy ze ścisłymi strefami ochronnymi.

Każdy turysta przyjeżdżający tutaj może liczyć na odpoczynek, spokój i mnóstwo urokliwych zakątków, w których ciszę mącą jedynie odgłosy natury. Sudety to również kraina ciekawych zamków. Największy to Zamek w Książu. Bardzo okazały i kryjący w sobie wiele tajemnic. Ciekawym i godnym polecenia są ruiny gmachu Książąt Ziębickich. Ukryta w parku na skarpie budowla, mimo iż stanowiąca ruiny jest wielkim zamczyskiem z kamiennymi basztami. Przed II wojną w zamku działało schronisko. W lipcu odbywają się koncerty Folk-Fiesty. Miłośników historii i militariów zapewne zaciekawi Srebnogórska Twierdza, stanowiąca prawdziwy unikat pośród militarnych budowli Europy. System wielkich warowni to zabytek, który w stosunkowo dobrym stanie przetrwał do dzisiejszych czasów. Najciekawszym obiektem do zwiedzania jest Fort Donjon na wschodnim krańcu Gór Sowich. Można tu zobaczyć imponujące mury, ciemne kazamaty i niewielką kolekcję broni palnej. Rozciąga się tu niezwykły widok na Góry Sowie i Bardzkie. W pobliżu działa schronisko oferujące noclegi i serwujące bardzo smaczne jedzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *