Uherce Mineralne – aktywny wypoczynek

Bieszczady są takim zakątkiem Polski, o którym słyszał chyba każdy. Jest jednak wiele miejscowości mniej znanych i rzadziej odwiedzanych. Jedną z nich są Uherce Mineralne. Jest to wioska agroturystyczna położona w sąsiedztwie malowniczego Zalewu Myczkowieckiego. Jest to miejscowość bardzo stara z bogata historią. Kiedyś zamieszkiwali ją Rusini, Żydzi i Polacy. Znane były z licznych źródeł wód mineralnych. Funkcjonował tu kiedyś mały zakład zdrojowy. Dzisiejsze Uherce to miejscowość agroturystyczna i wypoczynkowa. Wielu turystów przyjeżdża tutaj aby aktywnie spędzić wolny czas.

Odwiedzając te strony koniecznie trzeba zobaczyć eko-muzeum: „W Krainie Bobrów”. Cała trasa to wiele atrakcji przyrodniczych i obiektów związanych z historią wsi. Ciekawym i cennym obiektem jest murowany kościół pod wezwaniem bp. Stanisława. Warto zobaczyć Dom Ubogich, który został wybudowany z myślą o biednych mieszkańcach wioski. O minionych latach przypominają piękne kapliczki rozsiane po zielonych wzgórzach okolicy. Dużą atrakcją jest największa w Polsce wypożyczalnia drezyn rowerowych. W kierunku Zagórza prowadzi bardzo ciekawa trasa. Zaraz po wyruszeniu ze stacji drezyny mijają rezerwat „Bobry w Uhercach”. Z nasypów kolejowych można zobaczyć jak wyglądają żeremia i pięknie wijąca się rzeka Olszanka. Po chwili wjeżdżamy do tunelu a zaraz za nim naszym oczom ukazują się przepiękne widoki na okolicę Bezmiechowej. Niestety tam tory nie prowadzą. Przejedziemy do Jankowic i Monasterca, spoglądając na pozostałości dawnej cerkwi. Stąd już trasa prowadzi wzdłuż Sanu.

Niedaleko na wzgórzu Sobień znajdują się ruiny zamku i rezerwat przyrody. Drezyna zatrzymuje się w bardzo ciekawym miejscu. Między dwiema rzekami Sanem i Osławą. Dla miłośników mocniejszych wrażeń ciekawą propozycją jest pokonanie dalszej drogi pontonem. Tutaj nawet ci, którzy uważają, że bardzo dobrze znają Bieszczady będą zaskoczeni wspaniałymi widokami. Uherce Mineralne stają się z roku na rok coraz bardziej popularne. Łatwo tutaj o urzekający nocleg w różnych miejscach. Od tanich do tych droższych, bardziej komfortowych. Każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego o jakiej porze roku tutaj trafi, nawet bez wcześniejszej rezerwacji dla nikogo miejsca nie zabraknie. Wybierając jako lokum gospodarstwo agroturystyczne możemy liczyć na pełne wyżywienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *